Here are the Winners for the 2016 -2017 season. Congratulations to you all.

As ever, our thanks to our adjudicators Ian, Martin, Carmel and David for their hard work and commitment to the adjudication process.

Please use the search box on the top right hand side of the table to find quickly what you are looking for. You can search any term at all, eg “Technical” which will result in a list of all the Technical nominations, or you could also search for your society or your name. eg: searching “Carmel Technical” will bring up Carmel’s Technical nominations. If you enter “winner” in the search box a list of the winners will be returned. To view the table on small screen devices simply swipe left.

The Athenaeum Rose Bowl was won by Wilmslow Green Room Society for their otstanding contribution to amateur thatre as a society

The Muriel Goodwin Trophy was won by Barbara Harris for her outstanding contribution to Youth Theatre

The Laurence Roberts Trophy was won by Sylvia Hoare for her outstanding contribution to amateur theatre

The J.Lees-Jones Drama Shield was won by Macclesfield ADS for their production of Jerusalem.

Please click the image to see flip book version of the Awards Night programme GMDF 2018 Awards Night

 

 

 

 

 

 

AdjudicatorWinnerCategoryNameCharacterProductionSocietyReason
CarmelBest ActressVikki BullarRachel CrabbeOne Man, Two GuvnorsNorthenden Players
CarmelWinnerBest ActressBarbara HarrisMrs ReeceFarndale Murder MysteryWoodford Players
CarmelBest ActressBarbara HarrisMumThe AnniversaryPlayers Theatre
CarmelBest ActressSarah HowsamMaggieHobson’s ChoicePlayers Theatre
CarmelBest ActressAlison ShawAnnetteGod of CarnageOldham Lyceum
CarmelBest ActorAndy CantillonTony WendiceDial M For MurderMacclesfield ADS
CarmelBest ActorIan ChattertonAlan TuringBreaking The CodeDroylsden Little Theatre
CarmelBest ActorJoel CheethamAlfieAlfieThe Marco Players
CarmelBest ActorTom ChinneryFrancis HenshallOne Man, Two GuvnorsNorthenden Players
CarmelBest ActorSam CooperAdamThe Shape of ThingsSummerseat Players
CarmelBest ActorChris DunnElwood P DowdHarveySummerseat Players
CarmelWinnerBest ActorIan WilkinsonHenry HobsonHobson’s ChoicePlayers Theatre
CarmelWinnerBest Supporting ActressLynne AtkinsonEdieKiss Me Like You Mean ItRossendale Players
CarmelBest Supporting ActressBeth TurnbullRuthKiss Me Like You Mean ItRossendale Players
CarmelBest Supporting ActressLindsay EavisVeta Louise SimmonsHarveySummerseat Players
CarmelBest Supporting ActressNatalie CromptonLilyAlfieThe Marco Players
CarmelBest Supporting ActorMike BullimoreGregory SolomonThe PriceWilmslow Green Room
CarmelBest Supporting ActorDaniel ClynesEamonAristocratsWhitefield Garrick
CarmelBest Supporting ActorTom CrossTonyKiss Me Like You Mean ItRossendale Players
CarmelBest Supporting ActorFrancis LeeDr Brubaker / AlfieThe Seven Year Itch / One Man, Two GuvnorsNorthenden Players
CarmelWinnerBest Supporting ActorPaul McGowanDonKiss Me Like You Mean ItRossendale Players
CarmelBest Youth Performer FemaleEmily DurrMildredBorn In A HamperCarver Theatre
CarmelBest Youth Performer FemaleKirsten HemsleyFloraThe Turn of the ScrewFarnworth Little Theatre
CarmelBest Youth Performer FemaleMillie KenworthyMiss GreyThe Turn of the ScrewFarnworth Little Theatre
CarmelWinnerBest Youth Performer FemaleLucy ThorburnAliceHobson’s ChoicePlayers Theatre
CarmelWinnerBest Youth Performer MaleAdam CromptonMilesThe Turn of the ScrewFarnworth Little Theatre
CarmelBest Youth Performer MaleMatthew Crossley-WalshSamIf I Were YouBolton Little Theatre
CarmelBest Youth Performer MaleJoseph MihranianPorter, Vicar, Blackshirt & CustomerBorn in a HamperCarver Theatre
CarmelWinnerTechnical AwardThe Turn of the ScrewFarnworth Little TheatreOutstanding set and technical support from sound and lighting
CarmelTechnical AwardOne Man, Two GuvnorsNorthenden PlayersImpressive settings in a limited space and stunning artwork
CarmelTechnical AwardThe Price & Vincent in BrixtonWilmslow Green Room SocietyVisually striking and functional set designs and arrangements
CarmelTechnical AwardHobson’s ChoicePlayers TheatreCreative settings and resourceful scene changes
CarmelTechnical AwardA Murder is AnnouncedBrookdale TheatreBeautiful presentation with excellent attention to detail
CarmelAdjudicator's AwardDaniel Clynes and Joy PlowesThe Turn of the ScrewFarnworth Little TheatreOutstanding teamwork by Daniel Clynes and Joy Plowes as the ghosts in The Turn of the Screw
CarmelAdjudicator's AwardAlfieThe Marco PlayersOutstanding teamwork by the entire cast of Alfie
CarmelAdjudicator's AwardAristocratsWhitefield GarrickOutstanding teamwork by the entire cast of Aristocrats
CarmelAdjudicator's AwardFarndale Murder MysteryWoodford PlayersOutstanding teamwork by the entire cast of the Farndale Avenue Murder Mystery
CarmelWinnerAdjudicator's AwardOne Man, Two GuvnorsNorthenden PlayersOutstanding teamwork by the entire cast of One Man, Two Guvnors
CarmelWinnerBest DirectorDavid BurnsHobson’s ChoicePlayers Theatre
CarmelBest DirectorCarolanne ConnollyKiss Me Like You Mean ItRossendale Players
CarmelBest DirectorJason CromptonAlfieThe Marco Players
CarmelBest DirectorMark JephcottThe PriceWilmslow Green Room Society
CarmelBest DirectorNigel MachinOne Man, Two GuvnorsNorthenden Players
CarmelBest ProductionHobson’s ChoicePlayers Theatre
CarmelWinnerBest ProductionKiss Me Like You Mean ItRossendale Players
CarmelBest ProductionOne Man, Two GuvnorsNorthenden Players
CarmelBest ProductionThe PriceWilmslow Green Room Society
DavidBest ActressSarah HowsamBellaLost in YonkersPlayers Theatre
DavidBest ActressStella HutchinsonRuth EllisThe Thrill of LoveDroylsden Little Theatre
DavidBest ActressAmy GilmoreAlice TinkerVicar of DibleyNorth Manchester AODS
DavidWinnerBest ActressAlison BowersUrsula WiddingtonLadies in LavenderSummerseat Players
DavidBest ActressJoyce ElderMargeAbsent FriendsTyldesley Little Theatre
DavidBest ActressIngrid Folkard-EvansDianaAbsent FriendsTyldesley Little Theatre
DavidBest ActressHelena Rose SouleMillie and BethCalifornia SuiteRossendale Players
DavidBest ActorPhil HarrisonVariousJeeves and Wooster In Perfect NonsenseDroylsden Little Theatre
DavidBest ActorJohn WhiteheadLt. Col Nathan JessepA Few Good MenPhoenix Theatre
DavidWinnerBest ActorBen LathamLt. Daniel KaffeeA Few Good MenPhoenix Theatre
DavidBest ActorRoy ShiptonNorman Thayer JrOn Golden PondChads Theatre
DavidBest ActorMartin PearceDr FarquharMindgamesThe Marco Players
DavidBest ActorMartyn FrostMarvin and MortCalifornia SuiteRossendale Players
DavidBest Supporting ActressJoan Taylor-JonesNicolaPrivate Fears In Public Places.Chads Theatre
DavidWinnerBest Supporting ActressRosemary TerryAnnelle DupuySteel MagnoliasLyceum Theatre
DavidBest Supporting ActressRuth BlaszczokShelbySteel MagnoliasLyceum Theatre
DavidBest Supporting ActressJane PearsonKathleenLast Tango in WhitbyNorth Manchester AODS
DavidBest Supporting ActressLucia WildeMary PetersOnce A CatholicMacclesfield ADS
DavidBest Supporting ActressGeorgia RichardsonDoris JuddThe Thrill of LoveDroylsden Little Theatre
DavidBest Supporting ActressNatalie CromptonRomaine HeilgerWitness for the ProsecutionBolton Little Theatre
DavidBest Supporting ActorIan TaylorColinAbsent FriendsTyldesley Little Theatre
DavidBest Supporting ActorArthur HulseHeadmasterThe History BoysSale Nomads
DavidBest Supporting ActorSteve DonnellyFather MullarkeyOnce a CatholicMacclesfield ADS
DavidBest Supporting ActorStuart BirtwellDr MeadLadies In LavenderSummerseat Players
DavidWinnerBest Supporting ActorSteve BerringtonDanPrivate Fears In Public PlacesChads Theatre
DavidBest Youth Performer FemaleDaisy JordanRogerLord of the FliesChads Youth Theatre
DavidWinnerBest Youth Performer FemaleCaitlin JohnsonMary GallagherOnce a CatholicMacclesfield ADS
DavidBest Youth Performer FemaleDaisy McDermottMoleWind In the WillowsPlayers Theatre
DavidBest Youth Performer FemaleNatasha DunnJean TaylorHomefront WeddingPlayers Theatre
DavidBest Youth Performer FemaleHannah CalladineHeroMuch Ado About NothingNorthenden Players
DavidBest Youth Performer FemaleLaura GriffithsToadWind in the WillowsPlayers Theatre
DavidBest Youth Performer MaleGeorge MurrayPosnerThe History BoysSale Nomads
DavidBest Youth Performer MaleAdam GibsonRatWind in the WillowsPlayers Theatre
DavidWinnerBest Youth Performer MaleJacob BoyleDakinThe History BoysSale Nomads
DavidBest Youth Performer MaleAlex HineMary O’Gallagher and CuthbertOnce a CatholicMacclesfield ADS
DavidTechnical AwardBedroom FarceFarnworth Little TheatreCleverly designed three bedrooms on a small stage.
DavidTechnical AwardMuch Ado About NothingNorthenden PlayersImaginative set design -brilliant mirror.
DavidWinnerTechnical AwardOn Golden PondChads TheatreExcellent lighting and lodge interior set.
DavidTechnical AwardLadies in LavenderSummerseat PlayersFour different areas in front of a two-storey house. Excellent atmosphere created.
DavidWinnerAdjudicator's AwardRob McGregor and Paddy BeverLost in YonkersPlayers TheatreForming excellent acting partnership as the brothers Jay and Arty in Lost In Yonkers.
DavidAdjudicator's AwardThomas DerbyshireSale NomadsActing as Scripps and onstage piano accompaniment.
DavidAdjudicator's AwardBarbara HarrisPlayers TheatreFor promoting adventurous performances and playing styles for young people.
DavidAdjudicator's AwardStephen DaviesWhitefield Garrick and Summerseat PlayersThree excellent and varied performances.
DavidBest DirectorDerek SlaterPrivate Fears in Public PlacesChads Theatre
DavidBest DirectorMargaret SpeakesAbsent FriendsTyldesley Little Theatre
DavidBest DirectorCarolyn BainesLadies in LavenderSummerseat Players
DavidBest DirectorDavid WardLost in YonkersPlayers Theatre
DavidWinnerBest DirectorConnor O’BeirneA Few Good MenPhoenix Theatre Company
DavidBest ProductionPrivate Fears in Public PlacesChads Theatre
DavidBest ProductionMuch Ado About NothingNorthenden Players
DavidBest ProductionWitness for the ProsecutionBolton Little Theatre
DavidWinnerBest ProductionLadies in LavenderSummerseat Players
DavidBest ProductionOnce a CatholicMacclesfield ADS
IanBest ActressKim ArmstonLynetteFrame 312Bolton Little Theatre
IanBest ActressMelanie BeswickMiss Lydia LanguishThe RivalsChads Theatre
IanWinnerBest ActressDawn RoweMari HoffThe Rise and Fall of Little VoiceRossendale Players
IanBest ActressDiane PepperLilKindertransportThe Marco Players
IanBest ActressSarah KirkHesterThe Deep Blue SeaManchester Athenaeum DS
IanBest ActorClive McCoyHenry Horatio HobsonHobson’s ChoicePhoenix Theatre
IanBest ActorStephen DaviesRaleighJourney’s EndWhitefield Garrick
IanBest ActorShaun PentonFrancis HenshallOne Man, Two GuvnorsRomiley Little Theatre
IanWinnerBest ActorKeith OldhamJohnny ‘Rooster’ ByronJerusalemMacclesfield ADS
IanBest ActorMike BrownMr GreenVisiting Mr GreenChads Theatre
IanWinnerBest Supporting ActressRebecca CarneyStephanieFrame 312Bolton Little Theatre
IanBest Supporting ActressRachel Rowley-SmithKay/CherrySalt of the EarthBrookdale Theatre
IanBest Supporting ActressCarol ButlerMildred PeakeSpider’s WebFarnworth Little Theatre
IanBest Supporting ActressNatalie CromptonHelgaKindertransportThe Marco Players
IanBest Supporting ActorChris ElkesOsborneJourney’s EndWhitefield Garrick
IanBest Supporting ActorTim CooperMan 1HandbaggedWilmslow Green Room
IanBest Supporting ActorChris DunnLambThe HothouseSummerseat Players
IanWinnerBest Supporting ActorSteve BerringtonMr Bob AcresThe RivalsChads Theatre
IanBest Supporting ActorPeter RuddickFreddieThe Deep Blue SeaManchester Athenaeum DS
IanBest Youth Performer FemaleKira RichardsonPhyllisThe Railway ChildrenMossley AODS
IanWinnerBest Youth Performer FemaleKira RichardsonPauline ClenchOne Man, Two GuvnorsRomiley Little Theatre
IanBest Youth Performer FemaleAmber SargentPippaSpider’s WebFarnworth Little Theatre
IanBest Youth Performer FemaleElena BrearlyPeaJerusalemMacclesfield ADS
IanWinnerBest Youth Performer MaleJosh HankeyAlan DangleOne Man, Two GuvnorsRomiley Little Theatre
IanBest Youth Performer MaleTom ArrowsmithStanley StubbersOne Man, Two GuvnorsRomiley Little Theatre
IanBest Youth Performer MaleZach AtkinsonPeterThe Railway ChildrenMossley AODS
IanBest Youth Performer MaleSam WaringMarkyJerusalemMacclesfield ADS
IanTechnical AwardThe Railway ChildrenMossley AODSClever set design complete with steam engine
IanWinnerTechnical AwardJourney’s EndWhitefield GarrickWonderfully detailed & designed set in a small space and realistic sound & lighting effects
IanTechnical AwardSpider’s WebFarnworth Little TheatreAtmospheric lighting and sound used to build tension
IanTechnical AwardThe Rise and Fall of Little VoiceRossendale PlayersClever set design & fantastic use of projection, lighting & sound
IanWinnerAdjudicator's AwardSophie LordThe Rise and Fall of Little VoiceRossendale PlayersPhenomenal performance involving acting, singing and musical impersonation in The Rise and Fall of Little Voice
IanAdjudicator's AwardPub Quiz is Life and JerusalemMacclesfield ADSBold and gritty play choices presented with unflinching honesty
IanAdjudicator's AwardCelia BonnerHandbaggedWilmslow Green RoomStrong acting and directing despite taking on a demanding role at short notice
IanAdjudicator's AwardOne Man, Two GuvnorsRomiley Little TheatreA joyous ensemble production arising from taking on a hugely challenging production
IanWinnerBest DirectorPamela SlaterVisiting Mr GreenChads Theatre
IanBest DirectorMary DillonVeronica’s RoomNorthenden Players
IanBest DirectorPatrick DuffyThe Rise and Fall of Little VoiceRossendale Players
IanBest DirectorCameron ChandlerJerusalemMacclesfield ADS
IanBest ProductionVisiting Mr GreenChads Theatre
IanWinnerBest ProductionJerusalemMacclesfield ADS
IanBest ProductionOne Man, Two GuvnorsRomiley Little Theatre
IanBest ProductionThe Rise and Fall of Little VoiceRossendale Players
MartinBest ActressCatherine CooperRobertaThe Railway ChildrenSt Philip's AODS
MartinWinnerBest ActressSophie LordLucille FrankParadeMossley AODS
MartinBest ActressSarah ThewlisLady of the LakeSpamalotHeywood AODS
MartinBest ActressDebbie ThewEmma CarewJekyll & HydeSaddleworth Musical Society
MartinBest ActorJohn WeetmanKing ArthurSpamalotHeywood AODS
MartinWinnerBest ActorSam MauriceLeo FrankParadeMossley AODS
MartinBest ActorMartin BradburyJekyll/HydeJekyll and HydeSaddleworth Musical Society
MartinBest ActorDavid LiveseyJerry LukowskiThe Full MontyPrestwich ADOS
MartinWinnerBest Supporting ActressSara MeloMinnie McKnightParadeMossley AODS
MartinBest Supporting ActressFrancesca AstleyGeorgieThe Full MontyPrestwich ADOS
MartinBest Supporting ActressKatherine FarrowRizzoGreaseMossley AODS Next Generation
MartinBest Supporting ActressCathie MortimerMiss AdelaideGuys and DollsBrookdale Theatre
MartinWinnerBest Supporting ActorFola OlakunbiJim ConleyParadeMossley AODS
MartinBest Supporting ActorIan McEwanNathan DetroitGuys and DollsBrookdale Theatre
MartinBest Supporting ActorChris AddlingtonDaveThe Full MontyPrestwich ADOS
MartinBest Supporting ActorDaniel WintersMalcolmThe Full MontyPrestwich ADOS
MartinWinnerBest Youth Performer FemaleLola RigbyPhyllisThe Railway ChildrenSt Philip's AODS
MartinBest Youth Performer FemaleElinor MacKinnon JohnAlice LiddellAlice in WonderlandRomiley Little Theatre Academy of PA
MartinBest Youth Performer FemaleRebekah HigginbothamMirror ManSnow WhiteHeald Green Theatre Company
MartinBest Youth Performer MaleJoshua ParkerPeterThe Railway ChildrenSt Philip's AODS
MartinBest Youth Performer MaleLuke SkinnerKing of HeartsAlice in WonderlandRomiley Little Theatre Academy of PA
MartinBest Youth Performer MaleJosh MoretonPatchCinderellaSale NOMADS Theatre Club
MartinBest Youth Performer MaleMatthew Crossley-WalshNathan LukowskiThe Full MontyPrestwich ADOS
MartinWinnerBest Youth Performer MaleMason ThomasFrankie EppsParadeMossley AODS
MartinBest Performer in Youth Production FemaleEm CohenBonnieAnything GoesCATS Youth Theatre
MartinBest Performer in Youth Production FemaleRachel AnsteeNancyOliverBrookdale Youth Theatre
MartinWinnerBest Performer in Youth Production FemaleDalia KayKate MonsterAvenue QPrestwich ADOS Youth Theatre
MartinBest Performer in Youth Production FemaleLaura FindlayRenoAnything GoesCATS Youth Theatre
MartinBest Performer in Youth Production FemaleLucy GroganStellaSummer HolidayHey Kids
MartinBest Performer in Youth Production MaleArthur RoadnightEvelyn OakleighAnything GoesCATS Youth Theatre
MartinBest Performer in Youth Production MaleTom KehoeMartyGreaseMossley AODS Next Generation
MartinWinnerBest Performer in Youth Production MaleSam BatePrincetonAvenue QPrestwich ADOS Youth Theatre
MartinBest Performer in Youth Production MaleJoseph DickmanBugsyBugsy MaloneSt Philip's Junior Workshop
MartinBest Performer in Youth Production MaleGeorge PlattTrekkie MonsterAvenue QPADOS Youth Theatre
MartinTechnical AwardThe Railway ChildrenSt Philip's AODSA challenging staging requirement with multiple scenes and designed and all designed and built in-house
MartinWinnerTechnical AwardParadeMossley AODSThe set was designed with every aspect factored in and complimentary, maximising the effect of the narrative and the characters
MartinTechnical AwardCinderellaSale NomadsIt had that essential storybook feel, incredibly detailed where every aspect had been considered and exceptionally well painted
MartinTechnical AwardSummer HolidayCATS Youth TheatreFor a completely in-house design and build solution for a very specialist set requirement
MartinBest ChoreographerKatherine FarrowParadeMossley AODS
MartinWinnerBest ChoreographerLouise & Em CohenAnything GoesCATS Youth Theatre
MartinBest ChoreographerMolly FranceGreaseMossley AODS
MartinBest ChoreographerKatie FrySpamalotHeywood AODS
MartinBest Musical DirectorDavid AbendsternSpamalotHeywood AODS
MartinWinnerBest Musical DirectorPaul FirthParadeMossley AODS
MartinBest Musical DirectorSarah OsmondThe Full MontyPrestwich ADOS
MartinBest Musical DirectorPaul FirthGreaseMossley AODS Next Generation
MartinAdjudicator's AwardKate Mitchell & Adam UreyAlice in WonderlandRomiley Little Theatre Academy of PAA fascinating and absorbing original adaptation and production of ‘Alice in Wonderland’
MartinAdjudicator's AwardWilliam Eider & Madeline HamerAvenue QPrestwich ADOS Youth TheatreThe Bad Idea Bears in Avenue Q: Intuitive, funny, focussed…and then even funnier
MartinWinnerAdjudicator's AwardTechnical teamThe Railway ChildrenSt Philip's AODSImagination and creativity in devising their own a performance space and staging solutions
MartinBest DirectorLouise DavenportThe Railway ChildrenSt Philip's AODS
MartinBest DirectorJo WeetmanSpamalotHeywood AODS
MartinWinnerBest DirectorJames SchofieldParadeMossley AODS
MartinBest DirectorTimothy PlattAvenue QPrestwich ADOS Youth Theatre
MartinBest PantomimeSnow WhiteHeald Green Theatre Company
MartinBest PantomimeRobin Hood and Babes in the WoodCarver Theatre
MartinBest PantomimeJack and the BeanstalkHyde Little Theatre
MartinBest PantomimeCinderellaSale NOMADS
MartinWinnerBest PantomimeCinderellaBolton Little Theatre
MartinBest Youth Theatre ProductionAnything GoesCATS Youth Theatre
MartinBest Youth Theatre ProductionOliver!Brookdale Youth Theatre
MartinWinnerBest Youth Theatre ProductionAvenue QPrestwich ADOS Youth Theatre
MartinBest Youth Theatre ProductionSummer HolidayCATS Youth Theatre
MartinBest Youth Theatre ProductionGreaseMossley AODS Next Generation
MartinBest Musical ProductionThe Railway ChildrenSt Philip's AODS
MartinWinnerBest Musical ProductionParadeMossley AODS
MartinBest Musical ProductionThe Full MontyPrestwich ADOS
MartinBest Musical ProductionSpamalotHeywood AODS
MartinBest Musical ProductionGreaseMossley AODS
Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail ~ share