Here are the Nominations for the 2015 -2016 season. Congratulations to you all.

Our thanks to Ian, James, Peter and David for their hard work and commitment to the adjudication process.

Please use the search box on the top right hand side of the table to find quickly what you are looking for. You can search any term at all, eg “Technical” which will result in a list of all the Technical nominations, or you could also search for your name or your society.

Many thanks to you all for your fantastic support at the dinner on Saturday night – another terrific turnout.!

Many congratulations to all the winners and nominees, very well done.

The J. Lees-Jones Drama Shield 2016 was awarded to Prestwich Amateur Dramatic Operatic Society (PADOS) for their production of “The Steamie”.

There were no nominations for The Athenaeum Rose Bowl so it was not awarded this year.

The Laurence Roberts Trophy was awarded to Geoff Sword (Summerseat Players) for his outstanding contribution to the amateur theatre movement.

The Muriel Goodwin Trophy was awarded to Janice Haughton (Hyde Little Theatre) for her outstanding contribution to the development and encouragement of young people in all aspects of amateur theatre.

AdjudicatorNameCharacterProductionSocietyWinnerCategoryReason
JamesSarah HowarthElle WoodsLegally BlondeHeywood AODSBest Actress
JamesHayley CheethamAudreyLittle Shop of HorrorsPrestwich ADOSBest Actress
JamesAngela GradyVarious CharactersI Love you, You're Perfect, Now ChangePrestwich ADOSWinnerBest Actress
JamesLaura HoyleJudy Bernly9 To 5Mossley AODSBest Actress
JamesSophie LordVarious CharactersI Love You, You're Perfect, Now ChangePrestwich ADOSBest Actress
IanKathryn WayStephanie AbrahamsDuet for OneCHADS TheatreBest Actress
IanJane EmburyAnnabella, Pamela & MargaretThe 39 StepsSummerseat PlayersBest Actress
IanVictoria JohnsonThe LandladyTwoWilmslow Green Room SocWinnerBest Actress
IanEmma RobertsAbigail WilliamsThe CrucibleNorthenden PlayersBest Actress
IanJulie HallSybil FawltyFawlty TowersThe Marco PlayersBest Actress
DavidJanet LeatherMaySalt of the EarthWhitefield GarrickBest Actress
DavidNatalie CromptonVariousTwoThe Marco PlayersWinnerBest Actress
DavidJane MurphyDollyThe SteamiePrestwich ADOSBest Actress
DavidSuzanne KinghornMagritThe SteamiePrestwich ADOSBest Actress
DavidShirley MolloyGraceEntertaining AngelsCarver TheatreBest Actress
DavidRuth BlaszczokMaureenThe Beauty Queen of LeenaneLyceum TheatreWinnerBest Actress
DavidCarole TaylorEdnaThe Prisoner of Second AvenueWhitefield GarrickBest Actress
PeterJo TaylorGretchenBoeing BoeingNorthenden PlayersBest Actress
PeterKirsty GriffithsBettyA Passionate WomanDroylsden Little TheatreBest Actress
PeterKimberley Riley ShipperbottomRuth EllisThe Thrill of LoveBolton Little TheatreWinnerBest Actress
PeterDonna CubbageMiriam ChesterSnake In The GrassFarnworth Little TheatreBest Actress
JamesJohn CrebbinFranklin J Hart9 To 5Mossley AODSBest Actor
JamesJohn WeetmanProfessor CallahanLegally BlondeHeywood AODSBest Actor
JamesDavid LiveseyVarious CharactersI Love You, You're Perfect, Now ChangePrestwich ADOSWinnerBest Actor
JamesRyan McmylerVarious CharactersI Love You, You're Perfect, Now ChangePrestwich ADOSBest Actor
IanWilliam NolanDr Alfred FeldmanDuet for OneCHADS TheatreBest Actor
IanEan BurgonLennieOf Mice and MenLyceum TheatreWinnerBest Actor
IanKevin SiddallColonel Craddock/Cardew LongfellowSecondary Cause of DeathDroylsden Little TheatreBest Actor
IanDaniel ClynesRichard HannayThe 39 StepsSummerseat PlayersBest Actor
IanPaul LewisThe LandlordTwoWilmslow Green Room SocBest Actor
DavidRobin ThompsonHarrySalt of The EarthWhitefield GarrickBest Actor
DavidMartin PierceVariousTwoTheMarco PlayersBest Actor
DavidPhil CleggStanleyA Bedfull of ForeignersDroylsden Little TheatreBest Actor
DavidHamish LawsonVladimirWaiting For GodotCHADS TheatreBest Actor
DavidJohn O'ConnellMel EddisonThe Prisoner of Second AvenueWhitefield GarrickWinnerBest Actor
PeterGraham CurreyHerbI Ought To Be In PicturesCHADS TheatreBest Actor
PeterJohn StillPhillipeHeroesWhitefield GarrickWinnerBest Actor
PeterSam CooperJack MetherellThe GameFarnworth Little TheatreBest Actor
PeterMike JeffriesHelmuth RodeTaking SidesBolton Little TheatreBest Actor
JamesEleanor MolloyMabelPiratesWhitefield AODSBest Supporting Actress
JamesHelen IrelandEnid HoopsLegally BlondeHeywood AODSBest Supporting Actress
JamesShelley ByrnePaulletteLegally BlondeHeywood AODSBest Supporting Actress
JamesClare EgertonRoz Keith9 To 5Mossley AODSWinnerBest Supporting Actress
JamesHeather OgdenLady ThiangThe King and ISt Phillip's BoltonBest Supporting Actress
IanMona LeachRebecca NurseThe CrucibleNorthenden PlayersBest Supporting Actress
IanAlice MachinMary WarrenThe CrucibleNorthenden PlayersBest Supporting Actress
IanHeather BowmanMyrtle and other rolesBrief EncounterCHADS TheatreWinnerBest Supporting Actress
IanMargaret WilliamsPhoebeHaywirePlayers DSBest Supporting Actress
DavidRachael BannisterLydia LanguishThe RivalsBolton Little TheatreBest Supporting Actress
DavidJenny HollinsheadRoseStepping OutSale NOMADSBest Supporting Actress
DavidAnna SillitoeRosie CarrTommy BoyWilmslow Green Room SocBest Supporting Actress
DavidJennifer LeePaigeDinnerBolton Little TheatreBest Supporting Actress
DavidCarole BardsleyMotherAll My SonsRossendale PlayersWinnerBest Supporting Actress
PeterHeather BraddockDanTitfield ThunderboltWoodford PlayersBest Supporting Actress
PeterJoyce SmithMrs MetherellThe GameFarnworth Little TheatreWinnerBest Supporting Actress
PeterBrenda BrooksRuthEntertaining AngelsPlayers DSBest Supporting Actress
PeterSharon ShawKate KellerAll My SonsThe Marco PlayersBest Supporting Actress
JamesRichard RossAlan a DaleBabes in the WoodSale NomadsBest Supporting Actor
JamesNick AngusEmmettLegally BlondeHeywood AODSWinnerBest Supporting Actor
JamesNiel LingwoodR.F.SimpsonSinging in the RainBrookdale TheatreBest Supporting Actor
JamesGary Jones-McCawJoe9 To 5Mossley AODSBest Supporting Actor
IanIan PerksCandyOf Mice and MenLyceum TheatreBest Supporting Actor
IanChris DunnMan 1The 39 StepsSummerseat PlayersWinnerBest Supporting Actor
IanChris BalmerMan 2The 39 StepsSummerseat PlayersWinnerBest Supporting Actor
IanRyan Smart-StantonPistolThe Merry Wives of WindsorSummerseat PlayersBest Supporting Actor
IanMark EdgarOne-RoundThe LadykillersCHADS TheatreBest Supporting Actor
DavidSam CooperTeddy GrahamFlare PathFarnworth Little TheatreWinnerBest Supporting Actor
DavidKeith OldhamWemmickGreat ExpectationsMacclesfield ADSBest Supporting Actor
DavidStephen WoodsRoger FullerOne For The RoadRossendale PlayersBest Supporting Actor
DavidStephen DaviesAdamEnlightenmentBolton LittleTheatreBest Supporting Actor
DavidIan ChattertonJudKesHyde Little TheatreBest Supporting Actor
DavidNigel MachinBernard NightingaleArcadiaNorthenden PlayersBest Supporting Actor
DavidStephen ClaxonChris KellerAll My SonsRossendale PlayersBest Supporting Actor
PeterPeter ScofieldDet Jack GaleThe Thrill of LoveBolton Little TheatreBest Supporting Actor
PeterMichael TatmanWilhelm FurtwanglerTaking SidesBolton Little TheatreBest Supporting Actor
PeterPaul ReidDr Joseph FenwickAn Experiment With An AirpumpWilmslow Green Room SocBest Supporting Actor
PeterEan BurgonGeoffrey FisherBilly LiarLyceum TheatreWinnerBest Supporting Actor
JamesChloe KayesScupperDick WhittingtonCarver TheatreWinnerBest Performer Under 21 Female
JamesElla KayPrince CharmingCinderellaHyde Little TheatreBest Performer Under 21 Female
JamesJodie BrownGrovelRobin hoodTydesley Little TheatreBest Performer Under 21 Female
JamesJoseph DickmanChulalongkornThe King and ISt Phillip's AODSWinnerBest Performer Under 21 Male
JamesJoel MallenSimple SimonBabes in the woodSale NomadsBest Performer Under 21 Male
JamesFrank WilliamsJosh Newstead9 TO 5Mossley AODSBest Performer Under 21 Male
IanEleeshah Mayoh-EtchellsBored GirlOur Day OutSt Phillip's AODSBest Performer Under 21 Female
IanNiamh Purnell-JonesRobber GirlThe Snow QueenCHADS TheatreWinnerBest Performer Under 21 Female
IanJessica TigheGerdaThe Snow QueenCHADS TheatreBest Performer Under 21 Female
IanEmily DurrLindaLadies Down UnderCarver TheatreBest Performer Under 21 Female
IanSean AinscowReillyOur Day OutSt Phillip's AODSWinnerBest Performer Under 21 Male
IanHarry Chalmers-MorrissSoldier 1The Snow QueenCHADS TheatreBest Performer Under 21 Male
IanRobert McGregorJamieHaywirePlayers DSBest Performer Under 21 Male
IanZachary JaquesRobinThe Merry Wives of WindsorSummerseat PlayersBest Performer Under 21 Male
DavidMel BeswickLucyWoman In MindCHADS TheatreBest Performer Under 21 Female
DavidElena BrearleyEstellaGreat ExpectationsMacclesfield ADSBest Performer Under 21 Female
DavidJodie BrownTiffany JenningsPar For The CourseTyldesley Little TheatreWinnerBest Performer Under 21 Female
DavidDaisy JordanBeatriceMuch Ado About NothingCHADS TheatreBest Performer Under 21 Female
DavidNathaniel ChristopherHerbert PocketGreat ExpectationsMacclesfield ADSBest Performer Under 21 Male
DavidWilliam WoodsideBilly CasperKesHyde LittleTheatreWinnerBest Performer Under 21 Male
DavidHarry Chalmers-MorrisBenedickMuch Ado About NothingCHADS TheatreBest Performer Under 21 Male
DavidThomas SealClaudioMuch Ado About NothingCHADS TheatreBest Performer Under 21 Male
PeterMel BeswickLibbyI Ought To Be In PicturesCHADS TheatreWinnerBest Performer Under 21 Female
PeterAlana Howarth-LeesEmmaEdge of DarknessTydesley Little TheatreBest Performer Under 21 Female
PeterGabe McDermottMickeyBlood BrothersPlayers DSWinnerBest Performer Under 21 Male
PeterBilly Partington-DuerdenMilesThe Garden PartyRossendale PlayersBest Performer Under 21 Male
JamesLaura FindleyMiss ShermanFameCATS Youth TheatreBest Performer in Youth Production Female
JamesEmily ClarkeDinahStarlight ExpressMossley AODSWinnerBest Performer in Youth Production Female
JamesGeorgina LeckeyAriel MooreFootlooseCATS Youth TheatreBest Performer in Youth Production Female
JamesDarlia KayAudrey IIThe Little Shop of HorrorsPrestwich AODSBest Performer in Youth Production Female
JamesCharlotte TilleyPollyCrazy for YouBrookdale TheatreBest Performer in Youth Production Female
JamesRiccardo AthertonPharaohJosephHey Kids Heywood AODSBest Performer in Youth Production Male
JamesJoseph FosterRenFootlooseCATS Youth TheatreWinnerBest Performer in Youth Production Male
JamesCameron HallPoppaStarlight ExpressMossley AODSBest Performer in Youth Production Male
JamesAidy McCleanEugeneCrazy for YouBrookdale TheatreBest Performer in Youth Production Male
JamesFootlooseCATS Youth TheatreWinnerTechnical AwardInnovative use of staging to create multiple playing areas
JamesStarlight ExpressMossley AODSTechnical AwardFor the imaginative use of staging to represent a race track
JamesThe King and ISt Phillip's AODSTechnical AwardFor the Colourful and professional looking costumes
JamesCrazy For YouBrookdale TheatreTechnical AwardFor the Colourful and professional looking costumes
JamesBabes in the WoodSale NomadsTechnical AwardFor the Colourful and professional looking costumes
IanOf Mice and MenLyceum TheatreTechnical AwardWonderfully detailed & designed set
IanThe LadykillersCHADS TheatreWinnerTechnical AwardWonderfully detailed & designed set
IanCharley's AuntNorthenden PlayersTechnical AwardInnovative set design
IanBrief EncounterCHADS TheatreTechnical AwardFilm and image projection
DavidStepping OutMossley AODSWinnerTechnical AwardSuper detailed set of a hall which included a pull out stage
DavidThe SteamiePrestwich ADOSTechnical AwardIntricate set serving context
DavidFlare PathFarnworth Little TheatreTechnical AwardUnified ambience of set, sound and lighting
DavidTommy BoyWilmslow Green Room SocTechnical AwardTwo excellent sets
DavidMuch Ado About NothingCHADS TheatreTechnical AwardLighting and sound sympathetic to a Youth production
DavidDo We Ever See Grace?Heald Green Theatre CoTechnical AwardMany colourful costumes
PeterTitfield ThunderboltWoodford PlayersWinnerTechnical AwardRealistic railway carriages and the Thunderbolt itself was a work of art.
PeterThe SteamieWilmslow Green Room SocTechnical AwardThe steam from the wash boilers created the perfect image of a wash house
PeterA Passionate WomanDroylsden Little TheatreTechnical AwardVery effective air balloon appearing behind the roof.
JamesLouise and Em CohenFameCATS Youth TheatreBest Choreographer
JamesGary Jones-McCawStarlight ExpressMossley AODSWinnerBest Choreographer
JamesElizabeth Linden9 to 5Mossley AODSBest Choreographer
JamesKatie FryLegally BlondeHeywood AODSBest Choreographer
JamesLynsey Legg & Sheryl Haydock-HoworthDick WhittingtonCarverTheatreBest Choreographer
JamesSteven SandifordThe Little Shop of HorrorsPrestwich AODSBest Musical Director
JamesDavid AbendsternLegally BlondeHeywood AODSBest Musical Director
JamesPaul FirthStarlight ExpressMossley AODSWinnerBest Musical Director
JamesPhillip HarperKing and ISt Phillip's AODSBest Musical Director
JamesLouise CohenFameCats Youth TheatreBest Musical Director
JamesNigel Banks, Richard Ryder, Frank Webster, Clive Derbyshire, Dave Bill, Brian GandertonMossley AODSWinnerAdjudicator's AwardFor their exceptional set building and contribution to the staging at Mossley AODS for over 30 years.
JamesHMS PinaforeSaddleworth MSAdjudicator's AwardFor their concert party "show within a show"
JamesPirates of PenzanceWhitefiled AODSAdjudicator's AwardFor their updated festival feel they brought to the show
IanOur Day OutSt Phillip's AODSWinnerAdjudicator's AwardTeamwork and triumph over adversity
IanSeason’s GreetingsWoodford PlayersAdjudicator's AwardFantastic creation and operation of puppet show
IanThe 39 StepsSummerseat PlayersAdjudicator's AwardStrong Team Performance
IanDomininc PerbedyWe'll Always Have ParisHyde Little TheatreAdjudicator's AwardA standout performance with minimal rehearsal time
IanThe Merry Wives of WindsorSummerseat PlayersAdjudicator's AwardA vibrant re-imagining of Shakespeare for a modern audience
DavidElaine ThomsonStepping OutMossley AODSAdjudicator's AwardExcellent comedic timing
DavidSteve BerringtonA Woman In MindCHADS TheatreAdjudicator's AwardExcellent comedy with a hankie
DavidLuke MoulsherDo We Ever See Grace?Heald Green Theatre CoWinnerAdjudicator's AwardAtmospheres set by musical accompaniment and arrangement
DavidNathaniel HallDo We Ever See Grace?Heald Green Theatre CoAdjudicator's AwardOverall contribution to Do We Ever See Grace and imaginative sets
DavidHelen BingleTommy BoyWilmslow Green Room SocAdjudicator's AwardDirecting contribution.
PeterThomas LiggettManchester AthenaeumAdjudicator's AwardAbsolutely hilarious antics had everyone in stitches laughing.
PeterRobin ThompsonFarnworth Little TheatreAdjudicator's AwardFabulous double takes
PeterEmma TomsWilmslow Green RoomWinnerAdjudicator's AwardVery dramatic, unexpected and effective hanging that drew gasps from the audience.
JamesJo WeetmanLegally BlondeHeywood AODSBest Director
JamesGary Jones McCawStarlight ExpressMossley AODSBest Director
JamesLouise CohenFootlooseCATS Youth TheatreBest Director
JamesShelley ByrneJosephHEY KIDS Heywood AODSBest Director
JamesMark RosenthalI love You, You're Perfect, Now Change.Prestwich ADOSWinnerBest Director
IanGeoff SwordThe 39 StepsSummerseat PlayersWinnerBest Director
IanPauline WalshOf Mice and MenLyceum TheatreBest Director
IanClare LewisTwoWilmslow Green RoomBest Director
IanAndrea ParleThe Merry Wives of WindsorSummerseat PlayersBest Director
DavidDavid EyreSalt of The EarthWhitefield GarrickWinnerBest Director
DavidJohn FlayThe SteamiePrestwich ADOSBest Director
DavidGail HardmanGreat ExpectationsMacclesfield ADSBest Director
DavidJohn O'ConnellFlare PathFarnworth Little TheatreBest Director
DavidStanley WhittakerAll My SonsRossendale PlayersBest Director
PeterBob AldridgeI Ought To Be In PicturesCHADS TheatreWinnerBest Director
PeterRoger BrowneLondon SuiteManchester AthenaeumBest Director
PeterBarbara RitchieOur Day OutPlayers DSBest Director
PeterJason CromptonAll My SonsThe Marco PlayersBest Director
JamesBabes In The WoodSale NomadsBest Pantomime
JamesJack and the BeanstalkBolton Little TheatreWinnerBest Pantomime
JamesDick WhittingtonCarver TheatreBest Pantomime
JamesFootlooseCATS Youth BoltonWinnerBest Youth Theatre Production
JamesStarlight ExpressMossley AODSBest Youth Theatre Production
JamesJosephHey Kids Heywood AODSBest Youth Theatre Production
JamesFameCATS Youth TheatreBest Youth Theatre Production
JamesCrazy for YouBrookdale TheatreBest Youth Theatre Production
JamesI Love You, You're Perfect, Now ChangePrestwich ADOSWinnerBest Musical Production
JamesLegally BlondeHeywoodBest Musical Production
JamesThe King and ISt Phillip's AODSBest Musical Production
James9 to 5Mossley AODSBest Musical Production
IanOf Mice and MenLyceum Theatre, OldhamBest Production
IanThe 39 StepsSummerseat PlayersWinnerBest Production
IanTwoWilmslow Green RoomBest Production
IanThe Merry Wives of WindsorSummerseat PlayersBest Production
DavidSalt of The EarthWhitefield GarrickBest Production
DavidThe SteamiePrestwich ADOSWinnerBest Production
DavidFlare PathFarnworth Little TheatreBest Production
DavidStepping outMossley AODSBest Production
DavidKesHyde Little TheatreBest Production
DavidDo We Ever See GraceHeald Green Theatre CoBest Production
PeterBlood BrothersSummerseat PlayersBest Production
PeterI Ought To Be In PicturesCHADS TheatreWinnerBest Production
PeterTitfield ThunderboltWoodford PlayersBest Production
PeterThe GameFarnworth Little TheatreBest Production
Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail ~ share